Skip links

Firewall Kurulumu

FireWall Kurulumu

Güvenlik duvarı olarak kullanılan FireWall diğer yerel ağlar üzerinden yapılacak olan saldırılara karşı koruyan bir duvar görevi görmektedir. Kolayca yapılacak olan kurulumunun profesyonel kişiler tarafından yapılması etkin çalışmasına yardımcı olmaktadır.

Güvenlik duvarı ile cihazınızı korunaklı hale getirmek istediğinizde kurulumunun yapılması için işinde iyi olan kişiler ile çalışabilir ve bu sayede zorlanmadan yapılacak kurulumun ardından cihazınızı güvenli bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

FireWall Nedir?

Güvenlik duvarı olarak bilinen FireWall cihazınızı diğer ağlardan gelecek olan saldırılara karşı koruyan, tanımlanan kurallara göre iç ve dış ağ trafiğinin kontrolünü sağlayan ve aynı zamanda web uygulamalarında kısıtlama yapabilen ağ geçidi olarak tanımlanır.

Kurulumunun yapılmasının ardından cihazınızı bu belirlenen şeylere göre koruyan bu sistemdi güvenli bir şekilde kullanarak bu sayede daha rahat işlem yapabilirsiniz. FireWall networktaki diğer makinelerden ayrı bir makine üzerine kurularak bu şekilde kendisine gelen paketlerin gitmesi gereken yerlere gidip gitmeyeceğine karar vermesini sağlar.

FireWall Nasıl Çalışır?

Kurulumunun yapılmasının ardından gelen paketlerin denetlemesini yapan sistem bu sayede geçiş için isin verip vermeyeceğine karar vererek işlem yapar. Paket filtrelenmesin ağ denetimlerinde kullandığı metotlardan yalnızca biridir. Daha güvenli işlem yapılmasını sağlamak için tercih edilen FireWall internet güvenlik sistemi olarak kullanılmaktadır.

İnternet üzerinden hackerler, virüsler ve diğer sorunlar ile karşılaşmak istemeyen ve buna karşı önlem almak isteyenlerin tercih etmiş olduğu bir sistem olarak günümüzde de yaygın kullanıma sahiptir. Cihazınızı olası risklere karşı korumak isteyenlerin tercihi olmaktadır.

Kurulumunun tamamlanmasının ardından internet ağı üzerinden gelen paketleri veya gidenleri kontrol ederek risklere karşı önlemler alarak engelleme işlemi yapar. Raporlama işlemi ile de yapılan işlemler konusunda daha detaylı bilgi alınmasını sağlamaktadır.

FireWall Neden Daha Güvenlidir?

  • Uzaktan erişim ile izinsiz kullanımlara karşı koruyucudur.
  • İstemediğiniz içeriklerde hazırlanmış olan mesajları engeller.
  • Online oyun oynamayı sevenler için daha güvenli bir alan oluşturur.
  • Farklı sitelerden gelecek uygunsuz içeriklere karşı cihazınızı korur.

Bu yönleri sayesinde cihazınızı kullanırken istemediğiniz görüntüler, mesajlar veya saldırılar ile karşı karşıya kalmadan daha güvenli kullanım elde edebilirsiniz. Cihazınızın arka planında çalışması ve size rahatsızlık vermemesi de sayılacak faydaları arasında yer alır.

Bu yönleri ile geliştirilmiş bir güvenlik duvarı kullanmayı isteyenlerin tercih edeceği FireWall kurulumu konusunda uzmanlaşmış olan kişiler daha kısa sürede sonuç alınmasını sağlayabilirler. Ayrıca bu konuda yeterli bilgiye sahip olan kişilerde kendi bilgisayarlarına kurulum yaparak daha fazla sorun ile karşılaşmadan kullanmaya başlayabilirler.

FireWall Cihazı Ne İşe Yarar?

Cihazınızı dışarıdan veya içeriden gelecek olan virüs, hacker saldırıları, uygunsuz içerikler, spam gibi pek çok farklı konu üzerinde korumaktadır. Cihazı kullanmak isteyenler temin ettikten sonra kurulumunun yapılmasını sağlayarak bu şekilde oluşacak saldırılarak karşı bilgisayarlarını güvenli bir şekilde koruyabilirler.

Cihaz erişimlerin engellenmesini veya kısıtlanmasını sağlayarak bu şekilde bilgisayarınızın güvenliğini sağlamaktadır. Ayrıca raporlama işlemi ile oluşan saldırılara karşı bilgi almanıza da yardımcı olmaktadır. Gelişmiş sistemi sayesinde devamlı olarak virüs ve saldırılar ile cihazının zarar görmesini istemeyenlerin tercih edebileceği bir cihazdır.

Kurumsal Şirketlerde Kullanımı

Evlerde olduğu gibi ofislerde ve şirketlerde yaşanabilecek saldırılar nedeni ile cihazların çökmesi veya kullanılamaz durumu gelmesi söz konusu olabilir. Bu durumda yapılacak müdahaleler için ayrı bir zaman harcanmasının yanı sıra veri kaybı da yaşanabilir. Bu tarz sorunlar ile karşılaşmak istemeyenler ilk olarak cihazları için güvenlik duvarı kullanımı ile önlem alabilirler.

FireWall güvenlik duvarı cihazı bu konuda kurulum işlemleri ile cihazların güvenliğini sağlamak ve iç ya da dış ağlardan gelecek saldırı, virüs, spam gibi tehditlere karşı cihazın daha iyi korunmasını sağlamak amacı ile kullanılır.

FireWall Kapatmak

FireWall internet güvenlik duvarı kullanıcıları istedikleri durumda bu güvenlik duvarını kolayca kapatabilirler. Bazı durumlarda gönderilecek veya alınacak olan verilerin güvenilirliğine izin vermemesi nedeni ile açma ve kapama işlemleri ile kısa sürede veya uzun süreli olarak devre dışı bırakılabilir.

Kapatma işlemi için denetim masasındaki güvenlik duvarı sekmesine tıklayın. Ardından açılan pencerede bulunan sol alt köşedeki güvenlik duvarını etkinleştir ya ada devre dışı bırak sekmesine tıklayarak tamam demeniz durumunda işlemi başarılı bir şekilde tamamlamış olursunuz.