Skip links

Microsoft Ürünleri Lisanslama

Microsoft Ürünleri Lisanslama

Firmamız lisanslama konusunda Microsoft ile gerçekleştirdiği ortaklık kapsamında en güncel lisanslama modellerini en uygun çözümlerle firmalara özelleştirirken aynı zamanda firma yetkililerini bu konuda da bilgilendirmektedir.

Microsoft yazılım lisansı, size belli bir yazılımı kullanabilme hakkı sağlarken bu yazılımları nasıl kullanabileceğinizi de tanımlamaktadır.

Microsoft Lisanslama Modelleri

OEM Lisans: Bilgisayar üretmekte olan firmalara, imal ettikleri yeni bilgisayarlarla beraber, önceden yüklenmesi için sunulur. OEM Lisansı yalnızca yüklü olduğu bilgisayara ait olan bir lisanstır, bu sebeple her yeni bilgisayar ile beraber ayrı OEM lisansı alınmalıdır. Ayrıca Orjinallik Sertifikası etiketinin ise makine üzerine yapıştırılmış olması gerekir.

Kişiye veya kuruluşa ait olmayan OEM lisansı, üstünde bulunduğu makineden, bir diğer makineye aktarılamaz, lisans kendi ömrünü ait olduğu bilgisayar üzerinde doldurmaktadır. Örnek olarak kullandığınız bilgisayarda Windows 98 yüklü ise, güncelleme lisanslama metodu olarak Kutu veya Open lisansını tercih etmeniz gerekmektedir. OEM lisansı yeni bir bilgisayarla birlikte satın alındığında görülecektir ki, başka tüm yazılım ürünleri içerisinde en uygun fiyata sahip olan lisanstır. Bilgisayar satın aldığınızda üzerinde OEM lisansı olmasına özellikle dikkat etmelisiniz. OEM lisansına sahip olan bilgisayarlara toplu kurulum yerine tek tek CD ile kurulum yapılmaktadır.

Kutu Lisans: Perakende yöntemiyle, teknoloji marketlerinde satılmakta olan ve kutu ürünler içerisinden çıkan bir lisanstır. Aynı lisans ise birden fazla bilgisayarda kullanılamamaktadır. Ürün, kurulumu yapacağınız bir CD ile birlikte gelir. Bu ürünün lisansını kanıtlamak için bunların saklanması gerekmektedir: Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi (EULA), Orjinal CD, Ürün faturasının kopyası, Ürün kutusu, Ürün kutusu veya CD’si tek başına lisans olarak geçerli değildir.

Birden fazla bilgisayara sahip olan firmalar için en uygun lisanslama modeli OPEN Lisanstır

OPEN Lisans: Lisanslanacak olan bilgisayar sayısı iki ya da daha fazla olan firmalar için en uygun lisanslama modelidir. En az 5 tane lisansla OPEN lisanslama yapılabilmektedir. (Örneğin 3 Windows CAL+ 2 Office olabilir). OPEN Lisanslama yoluyla, birden fazla bilgisayara aynı CD’den yükleme yapılabilmektedir; böylelikle hem maliyet düşürülür, hem de lisans yönetimine harcanmakta olan zamandan tasarruf edilmektedir. OPEN Lisans, firmaya özel (sadece alımı yapmakta olan firmaya ait olan) nitelikte bir belgedir; istendiği takdirde, uygulamanın firmaya ait olan bir makineden kaldırılıp başka bir makineye yüklenmesine olanak tanımaktadır.

Open Lisans ile alım yapıldığında, firma isterse alt sürümleri kullanmaya devam edebilir. Aktif otorizasyon numarasıyla ek alım yapabilir. Open lisanslama yöntemi firmaların ihtiyaçlarına göre başka program seçenekleri sunmaktadır (Taksitle satın alma, Kiralama gibi). Open Lisansı satın alan müşterilerin, aktivasyon doğrulaması için ise https://eopen.microsoft.com web sitesini ziyaret etmeleri gerekmektedir. Windows bilgisayar işletim sistemi lisansına ait olmak üzere, Open Lisansıyla sadece Yükseltme Sürümü edinilebilmektedir. Eğer bilgisayarda lisanslı bir Windows yazılımı bulunmuyorsa bilgisayarılisanslama için GGK lisansı satın alınması gerekir.

GGK (Get Genuine Kit): Üzerinde Orijinal Windows İşletim sistemi lisansı yer almayan bilgisayarlar için kullanılan bu ürün yoluyla son kullanıcılar, mevcut kurulumlarını yeniden yüklemek zorunda olmadan Windows’larını etkinleştirebilmektedirler. Aynı şekilde ise toplu biçimde alım yapmak isteyen firma kullanıcıları da GGA Anlaşmasını (Get Genuine Agreement) imzalayarak bir CD ile kurulum yapabilmektedirler.

Yazılım Güvencesi: Yazılım güvencesi, Open Lisans anlaşması boyunca yeni versiyon yüklemeyi ve mevcut versiyonu güncel tutmayı olanaklı kılmaktadır. Alımı yapılmış olan ürünlere bağlı olarak, teknik destek alma ve ek kullanım haklarını elde etme avantajlardan da yararlanılabilmektedir. Ürün alımı yapılırken, ilgili müşteri temsilcinizden Yazılım Güvencesi ve beraberinde ne gibi yararları sağlayabileceğini sorup öğrenebilirsiniz.

Lisanslamanın faydaları

Kutu ve OEM lisans methodu ile lisans alımı yaptığınız ürün için de Yazılım Güvencesini 90 gün içinde alabilirsiniz fakat Open Lisans’da ürünü alırken satın almış olmanız gerekiyor. Doğru lisanslama tasarruf etmenize yardımcı olmaktadır.